Otse põhisisu juurde

Kuidas kirjutatakse raamatut

Juhataja istub ja vaatab oma ees olevat veebilehte. Oranži-mustakirju leht, kunagi üles seatud, et kirjutada sinna lugusid sellest, kuidas taltsutatakse surnud hobuseid ja kuidas kärbitakse heeringat. Lugusid riigireformidest ja strateegiate kirjutamisest, eetiliselt käitumisest ja uuringute tellimisest, statistika kogumisest ja töötajate motiveerimisest. Lugusid minevikust ja olevikust ning kindlasti mõned ka tulevikust, kuna kahtlemata kaabib mõni kunagi hoolega maha maetud surnud hobune juba oma kirstukaant, et mingi hetk ohtralt halba lõhna kaasa tuues välja ronida, nagu ammu maha kantud poliitik, kes pole erasektoris tööd leidnud.

Ning seejärel avab Juhataja oma arvutis teise faili. Seal on teised lood. Lood, mis on kohusetundlikult talletatud, kuid mitte veel avalikud. Lood, milles kirjeldatavad loovad reeglite tõlgendamised pole võib-olla veel Kontrolliva Asutuse jaoks päris aegunud. Lood, mis räägivad struktuurireformidest ja indikaatorite seadmisest, pakkumiste küsimisest ja arenguvestluste korraldamisest, lahkumisavalduste kirjutamisest ja vaiete menetlemisest, kuludokumentide kontrollimisest ning sellest, kuidas otsitakse kodu. Lood, mis räägivad, kuidas see algas ja kuidas see lõpeb.

Needki on lood, mida on vaja jagada, ja need pole ainsad.

Juhataja vaatab määrdunudkollasel seinal rippuvat kalendrit ja mõtleb.

Lõpuks ta tõuseb ja astub seina juurde ning lehitseb kalendrilehti, kuni jõuab soovitud kuuni. Võtnud laualt punase markeri, joonistab ta hoogsalt ringi ümber kuu nimetuse. Natuke mõelnud, lisab ta sinna ka hüüumärgi.

Ning istunud tagasi oma kulunud oranži tooli, asub Juhataja kirjutama. Ta ei pane tähelegi, kuidas valgus hajub õhtuseks videvikuks ning kontorist inimesed lahkuvad. Noor Menetleja kõnnib paar korda tema toauksest mööda, kuid näinud Juhatajat süvenenult arvuti taga, ei hakka ta teda segama. Jurist kiikab korra üle ukse, kehitab õlgu ning jalutab edasi. Read ja peatükid lisanduvad Juhataja ees olevasse faili ning tema näol on naeratus. Naeratus, mida tekitavad lood, mis ootavad väljapääsemist ja raamatu kaante vahele paberile saamist.

Ning õhtul, kui kõik on lahkunud, paneb Juhataja viimase punkti, ohkab pikalt ning sulgeb arvuti ja vaatab seinal rippuvat kalendrit. Raamatu kirjutamine pole kõige lihtsam tegevus, kuid kalender tema ees seab ajaraami, mis on karmim kui Kontrolliva Asutuse päringutele vastamise tähtaeg. Raami, mille jooksul lood peavad olema paberil ja raamat raamatulettidel.

Ja Juhataja võtab kapist jope ning lukustab kabinetiukse ja seab sammud kodu poole, planeerides hommikul vara tagasi tulla. On veel natuke aega, kuid lugusid, mida rääkida, on palju.

Kalender jääb üksinda pimeneva kontori seinale.

’November!’ ütleb selle ette keeratud leht, punane ring ümber kuu nimetuse.

Kommentaarid

 1. Kas siit võib nüüd ridade vahelt lugeda, et järgmiste lugude lugemiseks peab novembis raamatupoodi külastama? Kui nii, eks anna siis siin ka teada mis raamatut otsima peab minema kui see lõpuks ilmub :)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Noor Menetleja14. juuli 2019 19:45

   Tere!

   Ja aitäh meie Asutusega ühendust võtmast! Käesolevaga kinnitan, et ridade vahelt loetud tõlgenduse puhul on tõepoolest tegemist korrektse ning seaduste, määruste ning muude objektiivsete asjaoludega, sh. reaalsusega, kooskõlas oleva tõlgendusega. Küsimuse all oleva raamatu käsikiri on antud hetkel menetluses vastavalt ettenähtud korrale ja kooskõlas parima valdkondliku praktikaga. Leidmaks sobivaim avaldamisaeg, kutsusime kokku vastavasisulise laiapõhjalise töögrupi, kuhu kaasasime kõik huvitatud osapooled. Töögrupp kaardistas raamatuturu ja käsikirja hetkeolukorra, identifitseeris probleemkohad ning koostas kehtestatud vormil detailse tegevusplaani koos konkreetsete kuupäevade ning indikaatoritega. Sellest lähtuvalt määrati raamatu ilmumise ajaks 2019. aasta november, pluss-miinus mõned kuud siia-sinna, eeldusel, et seda ei takista ootamatult esilekerkivad tehnilised, juriidilised ja/või poliitilised takistused.

   Raamatu ilmumisest kahtlemata teavitame sellest ettenähtud kanaleid pidi, sh. kindlasti ka käesoleval koduleheküljel.

   Taaskord täname ühendust võtmast ning kinnitame, et kogu meie Asutus jätkab igapäevast väsimatut töötamist, et tagada teie rahulolu meie poolt vastavalt kehtestatud standarditele ning täies kooskõlas kehtivate seadustega pakutava teenusega.


   Lugupidamisega,

   Noor Menetleja

   Kustuta
 2. Palun autogrammiga eksemplari, kui (when, mitte if, eks) ilmub :)
  Parim sünnipäevakink oleks.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Noor Menetleja14. juuli 2019 19:58

   Tere!

   Ja aitäh meie Asutusega ühendust võtmast! Kinnitan, et oleme päringu kätte saanud ja teie poolt esitatud palve on võetud menetlusse vastavalt kehtestatud korrale. Kahjuks ei saa me antud hetkel täie kindlusega kinnitada, et saame nimetatud soovi täita, kuid analüüsime probleemraamistiku erinevaid aspekte ning võtame seda arvesse edasiste tegevusplaanide koostamisel.

   Lugupidamisega,
   Noor Menetleja

   Kustuta
 3. On ka võimalus, et blogis kirjeldatu aeg hakkab ümber saama ja oleme sisenemas uude ja paremasse olevikku, kus kõik on mõistlik ja mõistusepärane ja lähtub sisust ja päriselu vajadusest.

  Tervitustega Kontrolliva Asutuse esindaja

  VastaKustuta
 4. Siit välja loetu on segadusttekitav osas, mis viitab Juhatale kui autorile kuid samas vastab päringutele Noor Menetleja, jättes meelega või juhuslikult mulje antud blogist kui mitme inimese koostööl ja teadmisel valmivast seeriast vastandudes sellega varasemalt laiapõhjast levikut nautinud eeldusega, et tegemist on üheainsa isiku kätetööga.

  VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused sellest blogist

Kuidas kirjutatakse pressiteateid

Noor Menetleja taob koridoris meeleheitlikult kohvimasinat. See luriseb ja puriseb ning sülitab välja mingit kahtlast kollakaspruuni ollust, millel on tökati konsistents ja naftaliini lõhn. Õnnetult seda käes kandes kõmbib ta lootusetult tagasi oma toa poole, kui kuuleb Juhataja toast kostvat naeru. Ta seisatab ja piilub üle ukse sisse.
Juhataja istub arvuti ees ja naerab, kahe käega kõhtu kinni hoides. Toa nurgas istub Jurist, silmad suletud ja ta küll just ei naera, kuid tema mornis ilmes on vähemalt kümme protsenti vähem tusasust, kui sealt keskmisel esmaspäeval leida võib.
„Soh, mis siis nüüd juhtunud on?“ küsib Noor Menetleja.
Juhataja, endiselt naerdes, osutab kuvarile. Kuvaril on Postimehe esiuudis, mis lakooniliselt teatab, et Riigikontrolli audit on leidnud, et kuigi uue riigihangete seaduse ja uue riigihangete registri eesmärk oli muuta hankimist lihtsamaks, on kõik läinud hoopis keerulisemaks.
Noor Menetleja tunneb, kuidas temalgi venivad suunurgad natuke ülespoole.
Juhata…

Kuidas vallandatakse kantslerit

“Nii nad lasidki Ministeeriumi kantsleri lahti,” ütleb Noor Menetleja Juhataja tuppa astudes ja istub tugitooli, kus tavaliselt vedeleb morni näoga Jurist, kuid too on parajasti kusagile kadunud.
Juhataja, kes on viimased kümme minutit lakke põrnitsenud, rebib vaevaga oma pilgu eemale.
“Jep,” kinnitab ta. “Just tuli kõigile Asutustele ametlik teade, et selle asjaga on nüüd krõõska ja valitsus kinnitas kantsleri vallandamise.”
“Kõigi nende uute asjade valguses – mis sa arvad, mis meist saab?” küsib Noor Menetleja.
“Mida sa täpselt mõtled?” küsib Juhataja.
“Noh, nagu et ee… meil on nüüd kantsler, kes puhus vilet, ning peaminister isiklikult laskis ta lahti,” ütleb Noor Menetleja. “Et nagu… meie ministrid tahavad otse sekkuda Asutuste igapäevaellu, et hakata suunama tegevusi, mida me igapäevaselt teeme. Vaatan, kuidas üha enam poliitikud jauravad süvariigist ja muudest rumalustest. Ja mmm.. sinu raamat ka nüüd veel, et kui muidu te Juristiga stressate Steven Seagali patsiga poiste päras…

Kuidas otsitakse vilepuhujaid

“Nägin su ilukirjanduslikku šedöövrit just raamatupoes müügil,” ütleb Jurist, astudes Juhataja kontoriuksest sisse ja istudes oma tugitooli maha. “Üks Steven Seagali patsiga poiss istus riiuli kõrval toolis, sinu raamat käes ja irvitas seda lugedes, nii et ma arvan, et enam pole sul vaja kaua oodata.”
“Mhm,” mühatab Juhataja, pilk aknast välja suunatud, tema ees värskelt välja tulnud ’Maailm Kontoris’ raamat.
“On juba mingit tagasisidet ka tulnud sellele?” küsib Jurist. “On keegi lahti hammustanud, milline riigiasutus see meie Asutus siin on?”
“Näkää,” raputab Juhataja pead. “Üks tuttav Naaberasutusest küll küsis, kas mina tean, kes selle kirjutas, et tal on kahtlane tunne, et see on keegi nende oma asutusest, aga ma ütlesin, et minu teada kirjutas selle keegi Maal Ettevõtlikkuse Arendamise Sihtasutusest ja ta siis oli natuke pettunud ning lõpetas kõne.”
Jurist noogutab.
“Ma nägin, et riigiametnike ühises vestluses käis tõsine spekulatsioon selle üle ning ma vihjasin, et minu teada s…

Kuidas täidetakse tööajatabeleid

’Kurat, üldse ei saa enam oma toas tööd teha,’ uriseb Jurist, lamaskledes Juhataja toas diivanil. ’’Raisk, nagu läbisõiduhoov ja telefoni keskjaam, kõik kogu aeg tulevad ainult küsimusega, et ’kuule, kas sina tead, kui pikk on dokumentide võltsimise puhul kriminaalasja aegumistähtaeg?’ Muudkui aga vastan neile, et viis aastat, ja vaatan, kuidas nad aeglaselt valgeks lähevad. Kõik ju jukerdavad tööajatabelitega ja nüüd stressavad, et lähevad kinni. ’
Juhataja muigab ja avab suu, et vastata, kuid samal hetkel astub sisse Noor Menetleja.
’Olete näinud?’ küsib ta ja paneb lauale väljavõtte ajalehest, kus on kirjutatud, et Ülikoolis toimub ulatuslik tööajatabelite võltsimine.
Juhataja noogutab.
’Mis me nüüd teeme?’ küsib Noor Menetleja. ’Et noh, kas sellest võib tulla midagi, mis ka meid siin puudutab? Et kui mingi uurimine algab ja asi eskaleerub ja hakatakse meil ka siin kaevama?’
Juhataja kehitab õlgu.
’Eks me siis lähme vangi,’ ütleb ta flegmaatiliselt, ‘mul on juba asjad pakitud.’
No…

Kuidas uuendatakse veebilehte

Noor Menetleja astub Juhataja tuppa.
“Kuule, mida sa tead meie Asutuse uuest veebilehest?” küsib ta pikemalt mõtlemata.
Juhataja keerab oma tooli Noore Menetleja poole ning paneb käed pea taha ja püüab mõelda, mida vastata.
“Eee, ei midagi,” valetab ta lõpuks.
“Kuidas sa ei tea midagi uuest veebilehest, kui sina oled ka selle viimase kirja saajate seas, mille see uue veebilehe projektijuht saatis?” nõuab Noor Menetleja.
Juhataja ohkab, meenutades kirja, mis oli tulnud mõni aeg tagasi ja kandnud pealkirja ’Kiire!’, ning mille ta oli läbi lugemata kiiresti kustutanud.
“Jah, okei,” tunnistab ta, “tean küll, et seda töötatakse välja, aga ma ütlen ausalt, et ma pole erilist tähelepanu pööranud sellele.”
“Kuidas sa ei pööra tähelepanu asjale, mis mõjutab meie eluolu siin Asutuses nii palju?” nõuab Noor Menetleja. “Projektijuht kirjutas mulle eraldi ja ütles, et meie osakond pole talle tagasisidet andnud ja küsis minult, et kas ma olen õige kontakt, et hakata uuele veebilehele materjale ja …

Kuidas oodatakse raamatut

Juhataja istub kontoris oma laua taga ja sõrmitseb mõtlikult värskelt trükist tulnud raamatut. See on kollane, nagu tema kontori sein. Seal on oranž tool, nagu ka temal on. Rohkelt pabereid, nagu, noh, tema ümber alati on.
’Maailm kontoris ehk kuidas kärbitakse heeringat’ on kirjutatud üle raamatu esikaane. Enam-vähem sama nimi, mis oranži-mustakirju blogil, mida ta kunagi ajaviiteks kirjutama oli hakanud ja mis oli sealt alates kuidagi arusaamatult oma elu elama hakanud.
Koridorist kostavad sammud ja sisse astub Jurist ja räntsatab tugitooli.
“Said oma taiese valmis jah?” küsib ta.
Juhataja noogutab.
Jurist ohkab.
“Nojah, eks ma siis valmistan ennast ette vältimatuteks riigikontrolli päringuteks, rahandusministeeriumi järelevalveks ning muude kompetentsete asutuste külaskäikudeks,” mühatab ta. “Mis sa minust sinna veel kirjutasid, lisaks sellele, mida sa juba nagunii minu kohta oma blogis kokku oled valetanud?”
Juhataja kehitab õlgu.
“Ainult tõtt,” ütleb ta.
“Sellest kirjutasid ikka…

Kuidas kärbitakse heeringat

Juhataja on parajasti süvenenud mingisse järjekordsesse aruandesse, kui keegi võõras noor tüdruk koputab ta toa uksele. 
‘Jah, tere?’ küsib Juhataja.
Seda, et… eee… ma pidin siia täna praktikale tulema, et aga… eee… paistab et keegi ei tea sellest midagi ja öeldi, et ma räägiks vist teiega, te olete Juhataja, jah?’
Juhataja ohkab. Pole esimene kord, kus mõni praktikant talle niimoodi sülle kukub. Mõnikord on talle kukkunud niimoodi sülle isegi inimesed, keda kusagil Asutuses on tööle võetud, aga kellest ikkagi keegi midagi ei tea enne, kui nad kohal on, ja mõnikord isegi siis mitte. Niisiis palub ta praktikandil oodata ning läheb teeb teises toas telefonikõne Suurele Ülemusele.
‘Ah sa kurat,’ ütleb Suur Ülemus, ‘jah, kurat, ma täitsa unustasin ära. Mingi tuttav mul ülikoolist ütles jah et tal on üks Särasilmne Praktikant, jube tark ja potentsiaalikas avaliku halduse tudeng, keda ootaks tema hinnangul ees suur karjäär avalikus sektoris ja keda ta tahaks meile saata korraks.  Leppisime…

Kuidas kasutatakse riigi krediitkaarti

Noor Menetleja tormab Juhataja kabinetti.
’Mul on vaja kiiresti kasutada riigi krediitkaarti,’ ütleb ta.
Juhataja, kes on parajasti midagi Excelis arvutanud, lõpetab rahulikult viimase rea arvutused ning pöörab tooli Noore Menetleja poole, kes närviliselt säbeleb.
’Vabandust, mida?’ küsib ta väljapeetult. ’Mulle tundub nagu sa oleks küsinud, et…’
’Ja-jah,’ ütleb Noor Menetleja, ’mul on vaja ruttu riigi krediitkaarti broneeringu kinnitamiseks. Kuna ma lähen Jaapanisse koos Suure Ülemusega ning tuli välja, et samal ajal on seal mingi delegatsiooniga ka president, siis korraldame lõunasöögi meie koostööpartnerite ja presidendiga.’
’Ja palun, kas sa võiksid selgitada, miks sul selle jaoks riigi krediitkaarti vaja on?’ küsib Juhataja. ’Riigi krediitkaardi kasutamine on ikkagi suur asi, mul on vaja natuke põhjalikumat selgitust sellele.’
Noore Menetleja nägu varjutab tusane pilv.
’Nii, see Jaapani-reis, eks, mida me praegu korraldame, kuhu te mind sokutasite projektijuhiks,’ ta vaatab süüd…

Kuidas tähistatakse jõule

Kellaosutid lähenevad viiele õhtul. Väljas on pime, üksnes mingi lörtsilaadne ollus pladistab vastu kontoriakent. Tavapäraselt kontoris valitsev kõnekõma ja telefonide helin on vaikinud. On viimane tööpäev enne jõulupühi.
Noor Menetleja suleb arvuti ning ringutab. Ta sorteerib viimased laual olevad dokumendid hoolikalt kahte kausta – üks, mis läheb säilitamiseks riiulites olevatesse kaustadesse ning teine, mis läheb otse paberihunti. Ta paneb hoolikalt ühele joonele pastakatopsi ja klammerdaja, ühendab dokist lahti sülearvuti ning pistab selle seljakotti juhuks, kui jõulude ajal peaks tekkima mõni kriis, mis vajab kohest reageerimist. Ta tõuseb, kustutab toas tule ning sammub läbi vaiksete koridoride ukse poole, pehme vaip summutamas tema sammude kaja.
Veel viimasel hetkel, käsi juba ukselingil, otsustab ta astuda veel Juhataja juurest läbi ning soovida häid pühi. Juhataja toa uks on suletud, kuid uksepragudest paistva valguse järgi otsustab Noor Menetleja, et Juhataja on veel kontor…