Otse põhisisu juurde

Kuidas rikutakse seadust

’Leian, et tõsiasi, et süüdistatav jättis Asutuse koostööpartneritele kingituseks helkurite tellimise puhul läbi viimata riigihanke läbi riigihangete registri, viidates sellele, et tegemist on väikesemahulise, st. 250-eurose ostuga, mida võib Asutuse hankekorra järgi tellida ilma pakkumisi võrdlemata või riigihanget läbi viimata, on vabandamatu ja andestamatu riigihanke seaduse paragrahv 3 rikkumine. Süüdistatav peaks teadma, et ta peab täitma seadust, mitte asutusesisest hankekorda, millel puudub juriidiline väärtus. Menetluse jooksul ei tuvastanud antud protsessis ka kergendavaid asjaolusid ning süüdistatava emotsionaalsed hüüatused kohtupingist nagu ’Mehed, kas te kurat teete nalja siin või?’ võetakse arvesse kui kohtu solvamine. Sellest  lähtuvalt on teid mõistetud süüdi Karistusseadustiku paragrahv 300 alusel ja teid karistatakse üheaastase vangistusega.’

Kohtuniku haamer kõmatab vastu lauda nagu issanda karistus.

Juhataja võpatab ja ärkab. Ta ei saa aru kus ta on. Pea valutab, ümberringi on mingi müra ja lärm. Ta vaatab ringi.

Aa, buss. Õigus. Ta oli koosolekul riigihangete seaduse rakendamise osas Tallinna kesklinnas ning ta on teel Lasnamäele, et oma auto hooldusest ära tuua enne, kui esindus kinni pannakse. Ilmselt pikad töötunnid lõpuks nõudsid oma osa ning ta oli bussis magama jäänud.

Juhataja vaatab kella. Vaevalt kümme minutit esinduse sulgemiseni. Kurat. Väljas on pime ja ta ei tea kus ta on. Ilmselt on ta õigest peatusest juba mööda sõitnud.

Kui buss peatub, hüppab Juhataja välja külma talveõhku. Buss suleb uksed ja sõidab minema. Juhataja vaatab ringi, püüdes orienteeruda.

Aa. Peatus liiga vara. Kuradi kurat. Peab kiiresti kõndima, esinduseni, kuhu ta hommikul oma auto hooldusesse oli viinud, on veel kilomeeter.

Ja juhataja hakkab pooljoostes kõndima mööda pimedaid Lasnamäe tänavaid esinduse poole. Pea lõhub valutada, mingid jaburad seadusesätted käivad mõtetest läbi, külm tuul puhub näkku. Punase tulega ületab ta autoteed ning lõikab kus vähegi võimalik. Eemal juba paistavad esinduse tuled ja Juhataja rõõmustab, et äkki jõuabki täna veel oma auto kätte saada ning ta saab sõita tagasi koju ning ei pea hakkama öösel kusagil Tallinnas öömaja otsima.

Siis saab kõnnitee ootamatult otsa. Edasi viib ainult tume jalgrada, kohati kaetud pruunide murututtidega, samas kui kõnnitee jätkub sootuks teisel pool teed. Peaks minema teisele poole kuid see viiks ta esindusest valele poole teed ning esinduse eest tee ületamine on keeruline, kuna seal on foorisüsteem, mille on välja mõelnud keegi, kelle eriliseks huviks on olnud jalakäijate elu põrguks tegemine.

Niisiis otsustab Juhataja jätkata mööda jalgrada. On küll ohtlik kõndida pimedas autotee kõrval kulgevat jalgrada mööda, kuid risk on et kas ööbida öösel kodus oma voodis või  sõbra juures diivanil.

Mõnikümmend meetrit hiljem lõpeb nii jalgrada kui tänavavalgustus. Juhataja otsustab siiski minna teisele poole teed kuid parajasti läheneb selja tagant auto. Juhataja otsustab auto mööda lasta ning astub sammu edasi teeperve suunas, et autole rohkem ruumi teha.

Paraku teeperve asemel on hiljutistest vihmadest püdedaks muutunud mudavool, mis imeb Juhataja jala rahuloleva lurtsatusega sisse. Juhataja kaotab tasakaalu ning astub ka teise jalaga muda sisse, kuhu ta jääb nüüd kinni nagu lind tõrvatud katusel. Autotuled lähenevad. Juhataja tõmbab heroilise pingutusega ühe jala mudast välja ja paigutab selle kohta, kus paistab maapind olevat veidike tahkem, kuid seal on muda samasugune ning nii ta siis seisab seal, lootusetult, nähes lähenevaid autotulesid mis paistavad võtvat suuna otse temale.

’See on siis lõpp,’ mõtleb Juhataja. Kõik need aastad avalikus sektoris tööd tehtud ning lõpp saabub, olles kusagil Lasnamäel mutta kinni jäänud nagu kärbes merevaigus. No enam vist küll hullemaks minna ei saa.

Kui tuled on päris lähedal, tõstab Juhataja pilgu taeva poole ja käed kõrgele, et viimase hingetõmbega  riigihankeseadust needa.

Lähenev auto paneb sinised helkurid tööle ning peatub täpselt Juhataja kõrval. Politsei. Kuradi kuradi kurat. Autos istuv politseinik kerib akna alla.

’Kõnnitee on teisel pool,’ selgitab politseiohvitser. ’Seal on vähem muda ka.’

’Ma märkasin,’ pomiseb Juhataja. Külm muda voolab üle tema kingaserva sisse ebameeldivalt ja kleepuvalt nagu eksnaise kallistus peale inetut lahutusprotsessi.

’Valgustamata teepervel käimine autotee kõrval on keelatud, eriti kui teisel pool teed on valgustatud kõnnitee. Te võiksite siin surma saada,’ manitseb politseinik.

’Nojah, vaat, mul on vaja esindusse minna ja, noh, kogu see värk eskaleerus pisut,’ selgitab Juhataja, püüdes tulutult jalgu mudast kätte saada.

’Helkurit teil ka pole,’ märgib politseinik. ’Kas teeme trahvi ära?’

’Jah, vat sellega on see lugu, et ma tegelikult tellisin helkureid töö juurde, aga Kontrolliv Asutus just väänas mulle tagasimaksenõudega kuna ma ei kuulutanud välja riigihanget, sest meie enda hankekorra järgi võisime teha ilma riigihanketa oste väikesemahuliste asjade osas, aga Kontrolliv Asutus viitas riigihankeseaduse paragrahv 20 lõige 6-le ja ütles, et sellised ostud summeeritakse kogu Programmi perioodi peale, mis meie puhul on kokku üheksa aastat, hahaa, saate aru – ma peaksin üheksa aastat ette nägema mida mul Programmi elluviimiseks vaja on – ja kuna raamleping oli parajasti aegunud, siis oligi perses, kakskümmend viis protsenti tagasimakset nagu naksti. Lisaks oli seal jama sellega, et kuna kasutasime Euroopa Liidu raha, siis oleks pidanud seal olema logod ka, aga kuna tahtsime selliseid erilisi käsitööhelkureid, siis logosid polnud kusagile panna ja ma pidin lihtsalt kleepima sinna peale kleepsud mis kogu aeg ära tulid ja jube jama oli nendega kogu aeg, kogu kontor oli neid äratulnud kleepse täis. Lõpuks tegime lihtsalt pildi helkuritest ja logodest ja saatsime Kontrollivasse Asutusse ja nad vähemalt selle eest ei nõudnud raha tagasi, nii et see vähemalt oli hea. Et noh, tegelikult mul helkurid on olemas kontoris ja ma oleks võinud sealt võtta, aga ma küsisin Juristi käest ja ta ütles, et see oleks vargus tööandja tagant ja kuna Kontrolliv Asutus nõudis detailset jaotuskava kuhu ma juba olin kirjutanud, et kõik helkurid lähevad jagamisele koostööpartneritele ja mina ei ole koostööpartner – no saate ju isegi aru et ma ei saa olla koostööpartner ja elluviija samal ajal, hahaa, kes seda enne kuulnud on – siis oleks see ka valeandmete esitamine ja dokumentide võltsimine, mis oleks olnud mingi teine paragrahv. Ma küsisin Juristi käest veel ka, et kas mu alluvad võiks lihtsalt mulle anda mõne helkuri kui ma seda küsin ja ta ütles, et see on kuritööle õhutamine ja ametiseisundi korruptiivne ärakasutamine, mis oleks korruptsioonivastase seaduse raske rikkumine ja jällegi paragrahv või ka kuritegeliku grupi moodustamine, mis oleks veelgi hullem. Et ainuke võimalus oleks see, kui ma leiaksin tänavalt mingi kuli, kellele kinkida helkur ning kes annaks selle mulle jälle tagasi kuna tal pole seda vaja, ehk oleksin pidanud leidma kellegi, kellel juba on helkur, aga mul lihtsalt polnud aega tänavale mingit suvalist inimest otsima minna ja tundus, et kellelgi nagunii helkurit pole ja koosolek oli algamas, nii et nii see asi siis jäi. Ja nüüd teie tulete, ja saan sootuks teise paragrahvi, et ühesõnaga, ükskõik mis teed, paragrahv tuleb ikka ja mul on tõtt-öelda üsna savi, või, arvestades, et ma seisan muda sees, üsna muda, hahahaa.’

Politseiohvitser põrnitseb autost klaasistunud pilguga Juhatajat. Juhataja põrnitseb vastu.

’Ahah,’ ütleb politseinik lõpuks. ’Et siis... palun leidke omale helkur kusagilt. Ja eee... kõndige palun teisel pool teed tulevikus, eks?’

Ta kerib akna üles ja sõidab minema. Trahvi ei tee.

Hirmsa jõupingutusega rebib Juhataja jala mudast lahti ja saab auto esindusest napilt enne sulgemist kätte, jättes mudased jalajäljed igale poole üle esinduse klantsitud põranda. Ta sõidab autoga otse kontori ette, pargib ja läheb üles. Tema toas on helkurid, korralikult pakendatud, iga pakendi peale püüdlikult kleebitud Euroopa Sotsiaalfondi logo.

Juhata rebib ühe helkuri pakendist ja kinnitab selle oma mudaste pükste külge.

’Üks kuritegu ees või taga,’ pomiseb ta omaette.

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Kuidas korraldatakse webinare

  “Mul on probleem, saad sa aru?” ütleb Suur Ülemus tusaselt oma kabinetis edasi-tagasi sammudes. Juhataja, istudes Suure ülemuse laua vastas ebamugavas tugitoolis, noogutab. Muidugi saab ta suurepäraselt aru. Kui Suur Ülemus ütleb, et tal on probleem, siis tähendab, et see on peatselt Juhataja probleem. “Niisiis, meile on heidetud ette, et me peame tegema rohkem, et kaasata sihtgruppe ja kuulata nende arvamust. Kusagil keegi on jälle lajatanud teabenõudega, et kuidas me kaasame partnereid meie uue ülikoolide ja väikeettevõtjate koostööprogrammi väljatöötamisse ning ministeerium saatis selle mulle edasi. Ma küll mingi hetk selle programmi väljatöötamise juures helistasin Asserile, et küsida, mis ta arvab ja ta ütles, et Tartu Ülikoolil pole aega tegeleda iga lollusega, mida riik nende suunas loobib, nii et siis ma panin siis kirja, et sihtgrupp on kaasatud. Ministeerium vastas infopäringule standardvastusega, et kõik nõuded on täidetud ja sihtgruppide tagasiside on oluline ja muud

Kuidas raporteeritakse haltuurast

 Noor Menetleja tormab koputamata Juhataja kontoriuksest sisse. Juhataja, kes parajasti on kallamas etikettideta pudelist kohvitassi kuldset märjukest, teeb krampliku liigutuse justkui püüaks ta pudelit peita, kuid nähes, et tegemist on Noore Menetlejaga, kallab rahumeeli edasi.  "Mis kuradi uus lollus see nüüd jälle on?" pärib Noor Menetleja valjuhäälselt.  Juhataja keerab flegmaatiliselt pudelile korgi peale.  Keegi köhatab nurgas ja kui Noor Menetleja sinnapoole vaatab, näeb ta seal kulunud diivanisse vajunud Juristi morni kogu, kes parajasti õuna sööb.  "Sa pead olema spetsiifilisem, et millist neist uutest lollustest sa täpselt nüüd mõtled?" poriseb Jurist  "Kas sa mõtled viimaseid riigihankeseaduse muudatusi? Või seda meie uut töötajate 360-kraadise tagasiside-andmise IT arendust, mida mingi erakordse saavutusena vaidlustati juba enne, kui me selle isegi riigihankesüsteemi üles panna jõudsime? Või seda uut korraldust, mille kohaselt peame kõik  Asutusele

Kuidas uuendatakse veebilehte

Noor Menetleja astub Juhataja tuppa. “Kuule, mida sa tead meie Asutuse uuest veebilehest?” küsib ta pikemalt mõtlemata. Juhataja keerab oma tooli Noore Menetleja poole ning paneb käed pea taha ja püüab mõelda, mida vastata. “Eee, ei midagi,” valetab ta lõpuks. “Kuidas sa ei tea midagi uuest veebilehest, kui sina oled ka selle viimase kirja saajate seas, mille see uue veebilehe projektijuht saatis?” nõuab Noor Menetleja. Juhataja ohkab, meenutades kirja, mis oli tulnud mõni aeg tagasi ja kandnud pealkirja ’Kiire!’, ning mille ta oli läbi lugemata kiiresti kustutanud. “Jah, okei,” tunnistab ta, “tean küll, et seda töötatakse välja, aga ma ütlen ausalt, et ma pole erilist tähelepanu pööranud sellele.” “Kuidas sa ei pööra tähelepanu asjale, mis mõjutab meie eluolu siin Asutuses nii palju?” nõuab Noor Menetleja. “Projektijuht kirjutas mulle eraldi ja ütles, et meie osakond pole talle tagasisidet andnud ja küsis minult, et kas ma olen õige kontakt, et hakata uuel

Kuidas kärbitakse heeringat

Juhataja on parajasti süvenenud mingisse järjekordsesse aruandesse, kui keegi võõras noor tüdruk koputab ta toa uksele.  ‘Jah, tere?’ küsib Juhataja. Seda, et… eee… ma pidin siia täna praktikale tulema, et aga… eee… paistab et keegi ei tea sellest midagi ja öeldi, et ma räägiks vist teiega, te olete Juhataja, jah?’ Juhataja ohkab. Pole esimene kord, kus mõni praktikant talle niimoodi sülle kukub. Mõnikord on talle kukkunud niimoodi sülle isegi inimesed, keda kusagil Asutuses on tööle võetud, aga kellest ikkagi keegi midagi ei tea enne, kui nad kohal on, ja mõnikord isegi siis mitte. Niisiis palub ta praktikandil oodata ning läheb teeb teises toas telefonikõne Suurele Ülemusele. ‘Ah sa kurat,’ ütleb Suur Ülemus, ‘jah, kurat, ma täitsa unustasin ära. Mingi tuttav mul ülikoolist ütles jah et tal on üks Särasilmne Praktikant, jube tark ja potentsiaalikas avaliku halduse tudeng, keda ootaks tema hinnangul ees suur karjäär avalikus sektoris ja keda ta tahaks meile saata korr

Kuidas korraldatakse rahvusvahelisi koostööüritusi

 Juhataja istub Suure Ülemuse toas ebamugaval, kandiliste kulunud käetugedega nahkdiivanil. “… ning ma olen juba pikalt mõelnud, et ma tahaks rohkem teada, mida te oma välislähetuste käigus teete,” räägib Suur Ülemus parajasti. “Minu kätte jõuavad küll kuludokumendid ja pean ütlema, et need on väga mahukad. Hiina, Türgi, Gruusia, Kasahstan – kogu aeg delegatsioonid käivad kohapeal, näen saatkondade vastuvõttude arveid, Eesti majandust tutvustavate ürituste päevakava aga tead, ma just mõtlesin, et ma ise pole ühelgi sellisel üritusel käinud.” “Ahsoo,” ütleb Juhataja. “Ja nii ma mõtlesin siis siin, et ma tegelikult tahaksin olla rohkem sellistesse tegevustesse kaasatud ning vahest ka osaleda mõnel üritusel ise,” ütleb Suur Ülemus. Juhataja vajub natuke näost ära. “Teil vist järgmine lähetus peaks olema Indias?” küsib Suur Ülemus. “Ma nagu mäletan, et kinnitasin dokumendid.” Juhataja noogutab. “Jah,” kinnitab ta, “Delhis, kahe kuu pärast, üks selline väiksem üritus, pisike Eesti delegatsi

Kuidas kasvatatakse surnud hobuseid

Juhataja vaatab unistavalt aknast välja. Akna taga on oranž vastasmaja sein ja raagus puud, selle all pargivad Asutuse autod. Ühel oksal istub vares, kõhvitseb sulgi ning kergendab ennast mõnuga otse Juhataja auto esiklaasi peale. Valge vedel ollus lärtsatab vastu klaasi ja pritsib igale poole laiali. Juhataja ohkab. Noor Menetleja astub Juhataja uksest mööda. ’Kas sa lõunale lähed?’ hõikab ta üle ukse. Kümme minutit hiljem istuvad Noor Menetleja ja Juhataja lähedalolevas söögikohas ja tellivad päevapraed. ’Tead, tegelikult mul oli tööjutt ka,’ teatab Noor Menetleja. Juhataja noogutab, viipab ettekandja ja palub tuua omale klaasi õlut. ’Ühesõnaga,’ ütleb Noor Menetleja. ’Ma olen olnud siin Asutuses juba peaaegu aasta ja pean ütlema, et ma olen sügavalt pettunud. Ma ei saa mitte midagi tehtud, minu aeg kaob ära, igaüks mikromanageerib mind – kooskõlastused, aruanded, planeerimisse sisendid. Ma tulin siia, et muuta asju, teie Asutusel oli nii hea maine – kuid s

Kuidas strateegiatele antakse tagasisidet

 Noor Menetleja tormab Juhataja toauksest sisse. “Kuule,” alustab ta. “Mul on see asi, et…” “Tssss,” ütleb Juhataja, pilk üksisilmi ekraanil. “Ma keskendun.” Noor Menetleja astub Juhataja lauale lähemale ja vaatab ekraanile. Juhataja ekraanil on suur dokument, üle mille laiub pealkiri “Strateegia „Eesti 2035“ üldpilt“. “Misasi see on?” küsib Noor Menetleja. “See on uus suur riiklik strateegia, et kus me tahame olla viieteistkümne aasta pärast,” vastab Juhataja. “See just saadeti meie Asutusele kommenteerimiseks, Suur Ülemus saatis selle edasi Juristile ja tema loomulikult saatis selle edasi mulle, et kas mul on kommentaare.” “Oi, ma ei teadnudki, et meil selliseid suuri strateegiaid tehakse,” ütleb Noor Menetleja heakskiitvalt. “Väga tore ju et väljakutsetele riiklikult nii strateegiliselt lähenetakse. Kas me midagi omalt poolt ka kommenteerime?” “Ma arvan küll,” ütleb Juhataja, “mind siin mõned asjad täitsa häirivad.” “Nagu näiteks?” küsib Noor Menetleja. “No nagu näiteks siin esilehe

Kuidas otsitakse vilepuhujaid

“Nägin su ilukirjanduslikku šedöövrit just raamatupoes müügil,” ütleb Jurist, astudes Juhataja kontoriuksest sisse ja istudes oma tugitooli maha. “Üks Steven Seagali patsiga poiss istus riiuli kõrval toolis, sinu raamat käes ja irvitas seda lugedes, nii et ma arvan, et enam pole sul vaja kaua oodata.” “Mhm,” mühatab Juhataja, pilk aknast välja suunatud, tema ees värskelt välja tulnud ’Maailm Kontoris’ raamat. “On juba mingit tagasisidet ka tulnud sellele?” küsib Jurist. “On keegi lahti hammustanud, milline riigiasutus see meie Asutus siin on?” “Näkää,” raputab Juhataja pead. “Üks tuttav Naaberasutusest küll küsis, kas mina tean, kes selle kirjutas, et tal on kahtlane tunne, et see on keegi nende oma asutusest, aga ma ütlesin, et minu teada kirjutas selle keegi Maal Ettevõtlikkuse Arendamise Sihtasutusest ja ta siis oli natuke pettunud ning lõpetas kõne.” Jurist noogutab. “Ma nägin, et riigiametnike ühises vestluses käis tõsine spekulatsioon selle üle ning ma vihjas

Kuidas kirjutatakse pressiteateid

Noor Menetleja taob koridoris meeleheitlikult kohvimasinat. See luriseb ja puriseb ning sülitab välja mingit kahtlast kollakaspruuni ollust, millel on tökati konsistents ja naftaliini lõhn. Õnnetult seda käes kandes kõmbib ta lootusetult tagasi oma toa poole, kui kuuleb Juhataja toast kostvat naeru. Ta seisatab ja piilub üle ukse sisse. Juhataja istub arvuti ees ja naerab, kahe käega kõhtu kinni hoides. Toa nurgas istub Jurist, silmad suletud ja ta küll just ei naera, kuid tema mornis ilmes on vähemalt kümme protsenti vähem tusasust, kui sealt keskmisel esmaspäeval leida võib. „Soh, mis siis nüüd juhtunud on?“ küsib Noor Menetleja. Juhataja, endiselt naerdes, osutab kuvarile. Kuvaril on Postimehe esiuudis, mis lakooniliselt teatab, et Riigikontrolli audit on leidnud, et kuigi uue riigihangete seaduse ja uue riigihangete registri eesmärk oli muuta hankimist lihtsamaks, on kõik läinud hoopis keerulisemaks. Noor Menetleja tunneb, kuidas temalgi venivad suunurgad natuke ül

Kuidas tehakse riigireformi

Juhataja astub Noore Menetleja kabinetti ja istub ilma pikemalt mõtlemata maha.  ‘Me peame rääkima riigireformist,’ ütleb ta ilma sissejuhatuseta ja Noor Menetleja aimab halba. Riigireform on sõna, mis on Asutuse koridoris läbi käinud korduvalt ilma, et keegi sellest midagi täpselt teaks. Poolikud ajakirjanduse kaudu lekkinud infokillud on aluse pannud põnevatele fantaasiarikastele spekulatsioonidele ning erinevad teooriad on maja peal ringi rännanud juba nädalaid – kord kolitakse kogu Asutus Põlvasse ning kord, et osa asutus lüüakse kaheks, millest üks osa kolitakse Narva-Jõesuusse ning teine osa Superministeeriumisse. Juhataja ise on oma lemmikuna maininud teooriat, et keskkontor kolib Võrru, aga ülejäänud asutus jagatakse väikeste tükkidena üle kogu Eesti. ‘Niisiis,’ ütleb Juhataja, ‘saime Ministeeriumist kätte korraldused, et me peame hakkama riigireformi käigus kolima ning ka numbrid, kui palju inimesi peab Tallinnast olema välja kolitud. Ühesõnaga, peame välja viima