Otse põhisisu juurde

Kuidas minnakse puhkusele

Juhataja valmistub puhkusele minema. Meilboks on peaaegu tühjendatud kriitilistest kirjadest, alluvatele juhised kätte jagatud, peatselt ootamas lend Sardiiniasse.

Jurist astub Juhtaja kabinetist sisse ning sirutab ennast mugavalt välja.

‘Lähed puhkusele jah?’ pärib ta.

Juhataja noogutab, ise lootes, et Jurist ei tulnud teavitama, et midagi on nii pekkis, mis tema puhkuseplaanid vussi võiks keerata. See on paar päeva puhkust vanade kursusekaaslastega Sardiinias mida ta on oodanud – paar päeva eemal riigireformidest, hankelepingutest, arenguvestlustest ja igal pool kurblikult hirnuvatest surevatest hobustest.

‘Nojah, ma loodan, et sul on meeles, et meil on ülehomme reedel meie imelise avaliku sektori praktikakeskkonna hanke avamise tähtaeg,’ tähendab Jurist laisalt.

Juhataja vannub vaikselt. Ta on selle ära unustanud. Kuu aega tagasi olid nad koos Juristiga üles pannud riigihanke, millega Asutus soovib tellida lõpuks Noore Menetleja poolt suure valu ja vaevaga kokku pandud lähteülesande alusel tehtava praktikakeskkonna IT lahendust. Lähteülesanne oli küll mingil umbmäärasel viisil koos, kuid tehnilist kirjeldust polnud ükski töögrupp võimeline tegema, nii et Juhataja ja Noor Menetleja olid mingisuguse asja puusalt kokku pannud, kuna kumbki neist polnud IT taustaga ning nad lootsid, et äkki saab seda tasandada ekstra koguse sõnavahuga.

‘Ma usun, et sina ja Noor Menetleja tulete selle hanke avamisega suurepäraselt toime,’ tähendab Juhataja lõpuks, sulgeb arvuti ja suundub väljateenitud puhkusele.

Järgmisel hommikul Juhataja ärkab varakult ning astub rõdule. Kevadine Sardiinia päike paistab, eemal sädeleb sinakasroheline meri. Kusagilt tänavalt toob soe tuuleõhk aromaatse värske kohvi lõhna ja Juhataja mõtleb, et äkki jääkski siia. Eelmisel päeval oli ta kohe peale saabumist külmalt telefoni välja lülitanud ning sõpradega rummiklaasi taga pool ööd vanu aegu meenutanud ning ignoreerinud kõiki jamasid, mis teda kahtlemata kodus ootavad. Ta kursusekaaslased veel magavad erinevates tubades ning Juhataja mõte liigub tahes-tahtmata hanke avamise suunas. On küll hirmus soov ennast sellest distantseerida kuid lõpuks, ohates ja ennast vihates, avab ta arvuti ning küsib Juristilt läbi Skype, kuidas neil Tallinnas hanke avamine läheb.

’Kõik on perses,’ teatab Jurist lõpuks pärast pikaajalist vaikust.

’Mis juhtus?’ küsib Juhataja.

’Vaidlustati,’ vastab Jurist lühidalt.

Vaidlustamine on hirmuäratav sõna. Vaidlustamisega saab erksalt kalpsavast noorest täkust lühida ajaga korisev hobuselaip. Hangetes võib vaidlustada kõike – hindamiskriteeriumeid, kvalifitseerumistingimusi, tulemusi, hinda, pakkujate ja hankija kompetentsi, reeglitest kinnipidamist, võrdset kohtlemist, kõike. Vaidlustamine tähendab lõppematuid vaidlusi pisidetailide osas ning ühtlasi seda, et kuna hankesse minevad projektid üldjuhul on alati ajakriitilised, tähtaegade lootusetut läbikukkumist. Antud juhul tähendab see sisuliselt projekti kuulsusetut lõppu, kuna projektiks eraldatud rahasid on võimalik kasutada üksnes teatud perioodi jooksul ning perioodi lõpp on lähenemas metsiku kiirusega. Veel üks surnud hobune Juhataja laual, mille matmisega on vaja tegeleda.

’Kes kurat vaidlustas?’ nõuab Juhataja.

’No, vaat, eilseni sai esitada veel läbi registri küsimusi, eks, ja, noh, mingi IT ettevõte küsis, et kuidas on plaanitavas lahenduses korraldatud mingi CMM protokolli järgimine ja analüüs, et kas see on ka osa lähteülesandest või plaanitakse seda teha lisaarendusena. Mina ja Noor Menetleja nagu ei saanud küsimusest sotti, kirjutasime mingi jama vastu aga ettevõtte ärritus ja saatis uued küsimused. Me ei osanud vastata, sina olid ka nagu väga mugavalt levist välja läinud ning kogu see värk eskaleerus veits. Nüüd just saime teada, et vennad on kaevanud Riigikontrollile ning meil tuleb majja hangete eriaudit. Sa ju saad aru mis juhtub, kui keegi hakkab natukenegi terasemalt meie hankeid vaatama? Põhimõtteliselt oleme sinuga silmini pasa sees, Kriisijuht on juba eile õhtust saadik haiguslehel, ma läheks ka, aga mu perearst on haige. Pidin täna varahommikul raporteerima seda jama Suurele Ülemusele – ta on küll hetkel kusagil Aserbaidžaanis sealsete šeikidega käppa raputamas, kuid sain aru, et ta on täiesti raevus ning tuleb täna esimese lennuga tagasi. Esimese asjana nõudis ta, et sina tema ette ilmuksid ja selgitaksid, mis eepiliste mõõtmetega pasa sa jälle oled kokku keeranud. Ma sinu asemel isiklikult kaaluksin varianti, et tagasi tulemata saata standardses vormis avaldus ning jääda sinna, kus sa oled.’

Juhataja istub vaikides ja põrnitseb arvutiekraani, nähes, kuidas tema maailm kokku variseb. Kõrvaltoast astub välja ta online-turunduses töötav sõber, hõõrudes uniselt silmi.

Juhataja sööstab püsti, haarab unisel sõbral kõrist kinni.

’Sina, raisk, sa töötad kusagil IT-sektoris jah? Räägi mulle misasi on CMM protokoll?’

Sõber, ehmunud ja segaduses, mögiseb midagi mõistetamatut. Juhataja, nähes, et sealt ei tule midagi, laseb ta lahti, istub taas arvuti ette ja võtab pea käte vahele.

’Kas saame midagi teha?’ küsib ta lõpuks Juristilt.

’Näkää, vastab Jurist, ’ainus variant on kaduda enne, kui see pasalaev lõplikult põhja läheb. Kui ei õnnestu, kohtume prokuratuuris. Ja ma ütlen kohe ära, et ma kavatsen mulle pakutavale kokkuleppele alla kirjutada.’

Juhataja ohkab, mõeldes kõigile nendele aastatele avalikus teenistuses, mis nüüd lähevad hukka seetõttu, et ta otsustas omale ühe päeva puhkust võtta.

Lõpuks venib Juristi Skype-näole irve.

’Hea küll, ütleb ta, ’ma küll piinaks sind edasi, aga Noor Menetleja siin kõrval ütles, et peaksime sulle siiski halastama. Avasime hanke, kvalifitseerisime võitja ära ning sellega on jonksus. Mõtlesime, et istud, raisk, seal mere ääres ja peesitad kõhtu sel ajal kui meie tööd rabame, et sa raisk nüüd tead mis tunne siin on.’

Ja sellega logib Jurist Skypest välja ning jätab Juhataja mõtlema, millise jumaluse raevu ta on ära teeninud, et teda selliste töökaaslastega on õnnistatud.

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Kuidas korraldatakse webinare

  “Mul on probleem, saad sa aru?” ütleb Suur Ülemus tusaselt oma kabinetis edasi-tagasi sammudes. Juhataja, istudes Suure ülemuse laua vastas ebamugavas tugitoolis, noogutab. Muidugi saab ta suurepäraselt aru. Kui Suur Ülemus ütleb, et tal on probleem, siis tähendab, et see on peatselt Juhataja probleem. “Niisiis, meile on heidetud ette, et me peame tegema rohkem, et kaasata sihtgruppe ja kuulata nende arvamust. Kusagil keegi on jälle lajatanud teabenõudega, et kuidas me kaasame partnereid meie uue ülikoolide ja väikeettevõtjate koostööprogrammi väljatöötamisse ning ministeerium saatis selle mulle edasi. Ma küll mingi hetk selle programmi väljatöötamise juures helistasin Asserile, et küsida, mis ta arvab ja ta ütles, et Tartu Ülikoolil pole aega tegeleda iga lollusega, mida riik nende suunas loobib, nii et siis ma panin siis kirja, et sihtgrupp on kaasatud. Ministeerium vastas infopäringule standardvastusega, et kõik nõuded on täidetud ja sihtgruppide tagasiside on oluline ja muud

Kuidas raporteeritakse haltuurast

 Noor Menetleja tormab koputamata Juhataja kontoriuksest sisse. Juhataja, kes parajasti on kallamas etikettideta pudelist kohvitassi kuldset märjukest, teeb krampliku liigutuse justkui püüaks ta pudelit peita, kuid nähes, et tegemist on Noore Menetlejaga, kallab rahumeeli edasi.  "Mis kuradi uus lollus see nüüd jälle on?" pärib Noor Menetleja valjuhäälselt.  Juhataja keerab flegmaatiliselt pudelile korgi peale.  Keegi köhatab nurgas ja kui Noor Menetleja sinnapoole vaatab, näeb ta seal kulunud diivanisse vajunud Juristi morni kogu, kes parajasti õuna sööb.  "Sa pead olema spetsiifilisem, et millist neist uutest lollustest sa täpselt nüüd mõtled?" poriseb Jurist  "Kas sa mõtled viimaseid riigihankeseaduse muudatusi? Või seda meie uut töötajate 360-kraadise tagasiside-andmise IT arendust, mida mingi erakordse saavutusena vaidlustati juba enne, kui me selle isegi riigihankesüsteemi üles panna jõudsime? Või seda uut korraldust, mille kohaselt peame kõik  Asutusele

Kuidas uuendatakse veebilehte

Noor Menetleja astub Juhataja tuppa. “Kuule, mida sa tead meie Asutuse uuest veebilehest?” küsib ta pikemalt mõtlemata. Juhataja keerab oma tooli Noore Menetleja poole ning paneb käed pea taha ja püüab mõelda, mida vastata. “Eee, ei midagi,” valetab ta lõpuks. “Kuidas sa ei tea midagi uuest veebilehest, kui sina oled ka selle viimase kirja saajate seas, mille see uue veebilehe projektijuht saatis?” nõuab Noor Menetleja. Juhataja ohkab, meenutades kirja, mis oli tulnud mõni aeg tagasi ja kandnud pealkirja ’Kiire!’, ning mille ta oli läbi lugemata kiiresti kustutanud. “Jah, okei,” tunnistab ta, “tean küll, et seda töötatakse välja, aga ma ütlen ausalt, et ma pole erilist tähelepanu pööranud sellele.” “Kuidas sa ei pööra tähelepanu asjale, mis mõjutab meie eluolu siin Asutuses nii palju?” nõuab Noor Menetleja. “Projektijuht kirjutas mulle eraldi ja ütles, et meie osakond pole talle tagasisidet andnud ja küsis minult, et kas ma olen õige kontakt, et hakata uuel

Kuidas kärbitakse heeringat

Juhataja on parajasti süvenenud mingisse järjekordsesse aruandesse, kui keegi võõras noor tüdruk koputab ta toa uksele.  ‘Jah, tere?’ küsib Juhataja. Seda, et… eee… ma pidin siia täna praktikale tulema, et aga… eee… paistab et keegi ei tea sellest midagi ja öeldi, et ma räägiks vist teiega, te olete Juhataja, jah?’ Juhataja ohkab. Pole esimene kord, kus mõni praktikant talle niimoodi sülle kukub. Mõnikord on talle kukkunud niimoodi sülle isegi inimesed, keda kusagil Asutuses on tööle võetud, aga kellest ikkagi keegi midagi ei tea enne, kui nad kohal on, ja mõnikord isegi siis mitte. Niisiis palub ta praktikandil oodata ning läheb teeb teises toas telefonikõne Suurele Ülemusele. ‘Ah sa kurat,’ ütleb Suur Ülemus, ‘jah, kurat, ma täitsa unustasin ära. Mingi tuttav mul ülikoolist ütles jah et tal on üks Särasilmne Praktikant, jube tark ja potentsiaalikas avaliku halduse tudeng, keda ootaks tema hinnangul ees suur karjäär avalikus sektoris ja keda ta tahaks meile saata korr

Kuidas korraldatakse rahvusvahelisi koostööüritusi

 Juhataja istub Suure Ülemuse toas ebamugaval, kandiliste kulunud käetugedega nahkdiivanil. “… ning ma olen juba pikalt mõelnud, et ma tahaks rohkem teada, mida te oma välislähetuste käigus teete,” räägib Suur Ülemus parajasti. “Minu kätte jõuavad küll kuludokumendid ja pean ütlema, et need on väga mahukad. Hiina, Türgi, Gruusia, Kasahstan – kogu aeg delegatsioonid käivad kohapeal, näen saatkondade vastuvõttude arveid, Eesti majandust tutvustavate ürituste päevakava aga tead, ma just mõtlesin, et ma ise pole ühelgi sellisel üritusel käinud.” “Ahsoo,” ütleb Juhataja. “Ja nii ma mõtlesin siis siin, et ma tegelikult tahaksin olla rohkem sellistesse tegevustesse kaasatud ning vahest ka osaleda mõnel üritusel ise,” ütleb Suur Ülemus. Juhataja vajub natuke näost ära. “Teil vist järgmine lähetus peaks olema Indias?” küsib Suur Ülemus. “Ma nagu mäletan, et kinnitasin dokumendid.” Juhataja noogutab. “Jah,” kinnitab ta, “Delhis, kahe kuu pärast, üks selline väiksem üritus, pisike Eesti delegatsi

Kuidas kasvatatakse surnud hobuseid

Juhataja vaatab unistavalt aknast välja. Akna taga on oranž vastasmaja sein ja raagus puud, selle all pargivad Asutuse autod. Ühel oksal istub vares, kõhvitseb sulgi ning kergendab ennast mõnuga otse Juhataja auto esiklaasi peale. Valge vedel ollus lärtsatab vastu klaasi ja pritsib igale poole laiali. Juhataja ohkab. Noor Menetleja astub Juhataja uksest mööda. ’Kas sa lõunale lähed?’ hõikab ta üle ukse. Kümme minutit hiljem istuvad Noor Menetleja ja Juhataja lähedalolevas söögikohas ja tellivad päevapraed. ’Tead, tegelikult mul oli tööjutt ka,’ teatab Noor Menetleja. Juhataja noogutab, viipab ettekandja ja palub tuua omale klaasi õlut. ’Ühesõnaga,’ ütleb Noor Menetleja. ’Ma olen olnud siin Asutuses juba peaaegu aasta ja pean ütlema, et ma olen sügavalt pettunud. Ma ei saa mitte midagi tehtud, minu aeg kaob ära, igaüks mikromanageerib mind – kooskõlastused, aruanded, planeerimisse sisendid. Ma tulin siia, et muuta asju, teie Asutusel oli nii hea maine – kuid s

Kuidas strateegiatele antakse tagasisidet

 Noor Menetleja tormab Juhataja toauksest sisse. “Kuule,” alustab ta. “Mul on see asi, et…” “Tssss,” ütleb Juhataja, pilk üksisilmi ekraanil. “Ma keskendun.” Noor Menetleja astub Juhataja lauale lähemale ja vaatab ekraanile. Juhataja ekraanil on suur dokument, üle mille laiub pealkiri “Strateegia „Eesti 2035“ üldpilt“. “Misasi see on?” küsib Noor Menetleja. “See on uus suur riiklik strateegia, et kus me tahame olla viieteistkümne aasta pärast,” vastab Juhataja. “See just saadeti meie Asutusele kommenteerimiseks, Suur Ülemus saatis selle edasi Juristile ja tema loomulikult saatis selle edasi mulle, et kas mul on kommentaare.” “Oi, ma ei teadnudki, et meil selliseid suuri strateegiaid tehakse,” ütleb Noor Menetleja heakskiitvalt. “Väga tore ju et väljakutsetele riiklikult nii strateegiliselt lähenetakse. Kas me midagi omalt poolt ka kommenteerime?” “Ma arvan küll,” ütleb Juhataja, “mind siin mõned asjad täitsa häirivad.” “Nagu näiteks?” küsib Noor Menetleja. “No nagu näiteks siin esilehe

Kuidas otsitakse vilepuhujaid

“Nägin su ilukirjanduslikku šedöövrit just raamatupoes müügil,” ütleb Jurist, astudes Juhataja kontoriuksest sisse ja istudes oma tugitooli maha. “Üks Steven Seagali patsiga poiss istus riiuli kõrval toolis, sinu raamat käes ja irvitas seda lugedes, nii et ma arvan, et enam pole sul vaja kaua oodata.” “Mhm,” mühatab Juhataja, pilk aknast välja suunatud, tema ees värskelt välja tulnud ’Maailm Kontoris’ raamat. “On juba mingit tagasisidet ka tulnud sellele?” küsib Jurist. “On keegi lahti hammustanud, milline riigiasutus see meie Asutus siin on?” “Näkää,” raputab Juhataja pead. “Üks tuttav Naaberasutusest küll küsis, kas mina tean, kes selle kirjutas, et tal on kahtlane tunne, et see on keegi nende oma asutusest, aga ma ütlesin, et minu teada kirjutas selle keegi Maal Ettevõtlikkuse Arendamise Sihtasutusest ja ta siis oli natuke pettunud ning lõpetas kõne.” Jurist noogutab. “Ma nägin, et riigiametnike ühises vestluses käis tõsine spekulatsioon selle üle ning ma vihjas

Kuidas kirjutatakse pressiteateid

Noor Menetleja taob koridoris meeleheitlikult kohvimasinat. See luriseb ja puriseb ning sülitab välja mingit kahtlast kollakaspruuni ollust, millel on tökati konsistents ja naftaliini lõhn. Õnnetult seda käes kandes kõmbib ta lootusetult tagasi oma toa poole, kui kuuleb Juhataja toast kostvat naeru. Ta seisatab ja piilub üle ukse sisse. Juhataja istub arvuti ees ja naerab, kahe käega kõhtu kinni hoides. Toa nurgas istub Jurist, silmad suletud ja ta küll just ei naera, kuid tema mornis ilmes on vähemalt kümme protsenti vähem tusasust, kui sealt keskmisel esmaspäeval leida võib. „Soh, mis siis nüüd juhtunud on?“ küsib Noor Menetleja. Juhataja, endiselt naerdes, osutab kuvarile. Kuvaril on Postimehe esiuudis, mis lakooniliselt teatab, et Riigikontrolli audit on leidnud, et kuigi uue riigihangete seaduse ja uue riigihangete registri eesmärk oli muuta hankimist lihtsamaks, on kõik läinud hoopis keerulisemaks. Noor Menetleja tunneb, kuidas temalgi venivad suunurgad natuke ül

Kuidas tehakse riigireformi

Juhataja astub Noore Menetleja kabinetti ja istub ilma pikemalt mõtlemata maha.  ‘Me peame rääkima riigireformist,’ ütleb ta ilma sissejuhatuseta ja Noor Menetleja aimab halba. Riigireform on sõna, mis on Asutuse koridoris läbi käinud korduvalt ilma, et keegi sellest midagi täpselt teaks. Poolikud ajakirjanduse kaudu lekkinud infokillud on aluse pannud põnevatele fantaasiarikastele spekulatsioonidele ning erinevad teooriad on maja peal ringi rännanud juba nädalaid – kord kolitakse kogu Asutus Põlvasse ning kord, et osa asutus lüüakse kaheks, millest üks osa kolitakse Narva-Jõesuusse ning teine osa Superministeeriumisse. Juhataja ise on oma lemmikuna maininud teooriat, et keskkontor kolib Võrru, aga ülejäänud asutus jagatakse väikeste tükkidena üle kogu Eesti. ‘Niisiis,’ ütleb Juhataja, ‘saime Ministeeriumist kätte korraldused, et me peame hakkama riigireformi käigus kolima ning ka numbrid, kui palju inimesi peab Tallinnast olema välja kolitud. Ühesõnaga, peame välja viima