Otse põhisisu juurde

Kuidas ollakse rahvusvaheliselt innovaatilised

"Me peame tegema innovatsiooni," ütleb Kantsler ning vaatab koosolekuruumi lakke. Tema järgi suunavad pilgu lakke kõik teised koosolekuruumis viibijad.

"Jah," jätkab Kantsler. "Ning innovatsiooni niisama siin meie konnatiigis me ei tee. Me peame õppima parimatelt!"

Ta langetab pea ja vaatab laua ümber istujaid. Seal on terve hulk Ministeeriumi ametnikke, nõunikke, eksperte ning laua tagumises osas Asutuse esindajatena Suur Ülemus ning tema kõrval Juhataja, kes püüab olla hästi väike.

"Ja parimate osas ma mõtlen parimatelt," jätkab Kantsler. "Me peame vaatama kaugemale kui Euroopa. Me peame vaatama Singapuri. Kanadat. Austraaliat. Kui me tahame olla tipp, siis me peame ka õppima tippudelt."

Ruumisviibijad noogutavad üksmeelselt.

"Me peame astuma samme, mida me pole senini vahest julgenud astuda. Me peame jätma selja taha oma mugavustsooni. Me peame olema taas tiigrid, kes hüppavad kaugele."

Pead nõksuvad edasi tagasi.

"Me peame tooma parima kogemuse Eestisse, ning võtma kasutusele nagu on kohane meie agiilsele riigile, rakendades kõiki meie IT-maailma saavutusi, ning luues Eestis uut tipp-praktikat," räägib Kantsler.

Noogutatakse.

"Me peame…" ütleb Kantsler, tõmbab hinge ning teeb teatraalse pausi. Laua ümber istujad ootavad hirmuseguse põnevusega.

"…korraldama rahvusvahelise innovatsiooniwebinari," raksatab Kantsleri rusikas vastu lauda.

Laua teisest otsast, enam-vähem seal, kus istub Juhataja, kostab heli, mis on mingi kummaline segu naerupurskest ja nuuksatusest.

"Jah," ütleb Kantsler, "Me korraldame rahvusvahelise riigireformide teemalise webinari, kuidas ehitada innovatiivset riiki. Me kutsume sinna tippesinejad. Inimesed, kes on reforminud oma riike ning teinud seda hästi. Visionäärid. Inimesed, kellelt on meil õppida. Praktikud, mitte teoreetikud. Mul on ka pealkiri sellele olemas. "Riigiinnovatsioon läbi aegade – parimatest parimad." Lühike. Intrigeeriv. Tabav. Innovatiivne."

Laua ümber olevad pead, mis hetkeks nagu olid kangestunud, alustavad taas noogutamist.

"Ja muidugi, sellise kõrgetasemelise asja korraldamise me peame andma ülesandeks parimatele," ütleb Kantsler ja libistab pilgu ümber laua. Kerge kahin käib läbi ruumis viibijate. Igaüks palvetab oma isikliku jumaluse poole, et see  karikas temast mööda läheks. Ruumis ei ole sel hetkel mitte ühtegi ateisti.

Kantsleri pilk peatub Ministeeriumi Nõunikul. Nõunik näeb seda ja närtsib nagu kevadine tulp lumetormis. Kantsler avab suu.

"Meil oleks suur rõõm seda webinari korraldada," ütleb Suur Ülemus laua teisest otsast.

Ruumis on hiirvaikne.

Kantsler sulgeb suu ja vaatab Suure Ülemuse poole.

"Jah," ütleb Suur Ülemus vaikusesse. "Meil on webinaride korraldamisega suur kogemus. Rahvusvahelise koostööga ka – me oleme teinud igasuguseid rahvusvahelisi koostööüritusi, näiteks Balti koostööüritus Indias. Igasuguseid webinare sihtgruppidele. Võiks isegi öelda, et sellised asjad on ühed meie suurimad eduluood."

Ja Suur Ülemus naeratab veenvalt.

Kantsler mõtleb natuke. Sekundid jooksevad ja Ministeeriumi nõuniku nägu peegeldab kummalist ilmet hirmust ja lootusest, midagi sellist, mis on surmamõistetu näol hetkel kui ta saab teada, et tema kohta käiv otsus on tühistatud, või ametnikul, kelle tehtud riigihanget ei ole vaidlustatud.

"Okei," ütleb Kantsler lõpuks. "Tehke ära. Aga pidage meeles, et ma tahan, et see asi oleks vägev. Innovatiivne. Ma tahan, et sellest palju räägitaks. Kui me kutsume sinna kokku mingid tipptegijad ning siis veame neid alt, siis see pole mitte rahvusvahelise koostöö edulugu, vaid rahvusvahelise koostöö kriis, saate aru jah?"

Suur Ülemus noogutab.

"Muidugi," ütleb ta. "Ma annan selle ülesande oma parimatele."

Ning ta sirutab välja käe ja patsutab Juhatajale õlale.

Hiljem, Ministeeriumist lahkudes, sikutab Juhataja koridoris jopet selga, kui ühe suletud kontori ukse tagant kostab heli, mida teeb äraeksimatult šampanjakork, mida keegi püüab liigselt tähelepanu äratamata pudelikaelast kätte saada. Juhataja viskab pilgu nimesildile kontori ukse kõrval ja ta pole üldse üllatunud, et selle peale on kirjutatud "Ministeeriumi Nõunik."

Ta ohkab ja astub sügisesse Tallinnasse.

 ------------------------------------------

Kui mõni nädal hiljem Noor Menetleja Juhataja kabinetti astub, avastab ta, et Juhataja vaatab mittemidagi nägeva pilguga lakke.

"Kuule, mis me peaksime vastama sellele Andmekaitseinkvisitsiooni päringule, et kuidas me kaitseme meie menetlussüsteemis olevaid eelmiste taotlusvoorude delikaatseid isikuandmeid," ütleb ta. "Et, noh, tavapäraselt ma lihtsalt tõmban kõik info meie süsteemist alla ning tõstan need U-kettale teiste aegunud asjade juurde, aga ma ei tea, mida selle kohta kirjutada – nad tahavad teada midagi, et kuidas on tagatud, et keegi nendele andmetele ligi ei pääse, mis on protsessid ja muu selline."

Juhataja ei reageeri.

Noor Menetleja astub Juhatajale lähemale.

"On sinuga kõik korras?" küsib ta.

Juhataja ärkab oma unelustest, vaatab noorele Menetlejale korra otsa, ning siis raputab pead.

"See kuradi webinar," ohkab ta.

"Aa, jah," ütleb Noor Menetleja. "See on sul homme jah? Kuidas sellega läheb?"

Juhataja üksnes kehitab resigneerunult õlgu.

"Nii pekkis?" küsib Noor Menetleja, kuigi ta teab juba vastust.

"Noh, jah," ütleb Juhataja. "Ma olen seda nüüd viimased paar nädalat korraldanud. Panin programmi kokku, korraldasin välisesinejad – Kanada Ministeeriumi kantsler, Singapuri Ministeeriumi kantsler, kõik kõrged ninad. Mingi tehnikavisionäär ka, üks nendest vendadest, kes tõstis mingi suure papi kokku, vältis asja kokkukukkumisel edukalt rahvusvahelist kriminaalasja ning nüüd käib ringi ja on guru. Ühesõnaga, kenasti poolteist tundi ära sisustatud. Saatsin siis ajakava Ministeeriumile enne webinari registreerimisele avamist, nad mõtlesid selle üle natuke aega ja siis Ministeeriumi Nõunik kirjutas mulle, et Kantsler hakkas arvama, et nii kõrgetasemelist innovatsiooniüritust ei saa teha ikka ilma Eesti panuseta, et me peaksime ikka oma kogemusest ka rääkima, et me peaksime Kantsleri ka ajakavasse panema kui hea Eesti näide.

"Kuidas sa tema siis ajakavasse mahutasid?" küsib Noor Menetleja.

"Nojah, ajakava ei mänginudki kuidagi välja, nii et siis ma kirjutasin tehnikagurule, et seoses asjade kokkulangevusega me siiski tema ettekannet sisse võtta ei saa, ja vabandasin ette ja taha," kehitab Juhataja õlgu. "Ja noh, siis ma ütlesin Ministeeriumile, et okei, nad saavad kakskümmend minutit rääkida. Ministeerium ütles, et väga hea, aga et nad mõtlesid veel natuke ja leidsid, et ainult Ministeeriumi vaatenurk ei annaks täielikku pilti, et kui on ikkagi rahvusvaheline kõrgetasemeline webinar, siis peame ikka tagama, et kõrgetel väliskuulajatel tekiks ikka hea ülevaade sellest, kuidas me siin innovaatilised oleme. Et Asutus oma edulugudega on seal teedrajav, võiks Suur Ülemus rääkida, kuna ta on meil ka seal mingis rahvusvahelises suures töögrupis, mis tegeles Euroopa tasemel riigivalitsemise uuenduse programmiga, et ta oli seal mingil töörühma kohtumisel Zürichis hiljuti ja ta võiks rääkida nii Eestist ja natuke Euroopa riiklikust innovatsioonist üldiselt."

"Oi, ma ei teadnudki, et ta sellistes töörühmades on," ütleb Noor Menetleja. "Kas sellest koosolekust mingi memo ka on, mida saaks lugeda?"

"Noh, jah," ütleb Juhataja. "No siin on see asi, et see kohtumine langes sinna aega, kus riigiasutuste reisibüroo raamhange oli just läbi saanud ning uus leping polnud veel allkirjastatud, kuna see viibis kusagil vaidlustuskomisjonis. Et siis Suur Ülemus ja paar teiste Asutuste samale koosolekule minejad panid seljad kokku, et koos Zürichisse minna. Muidugi nad mingit minibussi ei julgenud rentida ega ühegi Ministeeriumi ametiautot kasutada, kuna viimane minister, kes seda tegi, sai kriminaalasja kaela, nii et Naaberasutuse Ülemus ajas oma garaažist välja oma isa mingi veeuputuseelse Fordi mikrobussi ja panid siit ajama. Poolast läbi sõites hakkas see aga mingeid imelikke helisid tegema ning Prahasse jõudes lendas sellel käigukast laiali, nii et nad viisid masina remonti, läksid Prahas õhtust sööma, võtsid paar õlut ning järgmisel päeval oli kõigil väga halb olla. Õnneks aga remonditöökoda polnud autot korda saanud, nii et nad said minna lõunat sööma ja võtta paar õlut ja sinna see päev läks. Järgmisel päeval asja arutades said nad aru, et kuna töörühma koosoleku teine päev on juba käimas ja jube imelik oleks neil sinna ürituse lõpuks sisse vajuda, siis kõigil on mõistlikum lihtsalt koju tagasi minna, ja kuna vahepeal oli reisibüroode raamhankeleping allkirjastatud, siis müüs Naaberasutuse Ülemus oma isa Fordi tšehhide töökojale vanarauaks maha ja kõik lendasid Prahast koju. Et seepärast seal memot pole."

"Ahsoo," ei oska Noor Menetleja muud kosta. "Ja siis ikka Ministeerium tahab, et ta ettekande teeks?"

"No ega me sellest Ministeeriumile niimoodi ette ei kandnud," mühatab Juhataja. "Ikka asutustevaheline koostöö arendamine rahvusvahelise ürituse käigus, mitmekülgsete kogemuste vahetamine, mentorlussuhete sisseseadmine ja muu selline. Ikkagi innovatiivne värk."

"Nii et siis Suur Ülemus räägib ka jah?" küsib Noor Menetleja.

"Jah, muidugi, Ministeerium küsis ju," ütleb Juhataja. "Ma siis ütlesin Kanada kantslerile, et asjad muutusid ja ta rääkida ei saa. Ja kuna lisaks kõigele sai üritusest haisu ninna ka Minister, siis nüüd ta tuleb meile sinna ka sissejuhatust tegema ja innovatsiooni olulisust rõhutama. Aga kuna siis jäid meil esinejateks järgi puhta ainult Eesti esinejad lisaks Singapurile, siis Ministeerium leidis, et nad tegelikult ei vaja päris kahtekümmend minutit, vaid et minister teeb kiire sissejuhatuse, siis räägib kantsler natuke, ning siis võiksime hoopis Soome Ministeeriumi esindaja kutsuda, et ikkagi oluline on teada, kuidas meie põhjanaabritel innovatsiooniga on."

"Nii et siis põhimõtteliselt on sul asjad siiski paigas?" küsib Noor Menetleja.

"Küsi seda homme," ohkab Juhataja. "Kui me suudame selle ürituse nii ära teha, et mingi rahvusvahelist skandaali ei tule, oleks see juba hästi. Ma kõige enam kardan, et kuna Suur Ülemus peab rääkima natuke riikide võrdlusest ka, et ta mingit jama seal ei ütleks. Ma rääkisin temaga küll, et kui ta mingeid Euroopa riike mainib, et siis nimetaks neid ainult heast küljest, ei tooks välja halba praktikat, aga jumal seda teab. Ning ajakava on ka selles suhtes alati napp, et kui keegi väga üle aja paneb, siis tekib meil raskusi. Ma küll planeerisin siia-sinna tublisti varuaega kui näiteks Kantsler räägib kümne minuti asemel viisteist, et saaksime ikkagi mingit diskussiooni arendada, aga ma natuke olen mures. Aga, igatahes, räägime selle Andmekaitseinkvisitsiooni asja osas Juristiga, ma praegu vist ei suuda midagi muud mõelda, ta tuleb majja homme ja siis mine räägi."

"Okei, pole hullu," ütleb Noor Menetleja, "Ma arvan et kõik läheb homme hästi."

-------------------------------

"Mis sul seal serveris on?" küsib Jurist mornilt.

"Igasugused vanad taotlusvormide andmed ja muu selline, mida me peame seaduse järgi viis aastat hoidma," ütleb Noor Menetleja.

"Ja sa pead ütlema, et kuidas me neid andmeid kaitseme jah? See on see vanakooli server, mis on meil all keldris jah? Kui tihti sa sinna oma andmeid tõstad?"

Noor Menetleja noogutab.

"Seesama iidne server jah," ütleb ta. "Ning üldiselt me paneme sinna andmeid vahest mingi eee… kord poole aasta jooksul või nii, kui suurpuhastust teeme kaustades."

"Okei, siis kirjuta, et serveri turvamiseks rakendatakse parimat olemasolevat tehnikat, kus serverile ligipääs on tõkendatud sertifitseeritud turvaelementidega ning ligipääsu omavad üksnes volitatud isikud, ja implementeeritud on modernne kõrgtehnoloogiline andurite süsteem, mis annab viivitamatult vastutavatele isikutele teada, kui on toimunud potentsiaalne andmeleke, misjärel rakendatakse 24-tunnises valmisolekus olev kiirreageerimisrühm, kes koheselt tegeleb olukorra likvideerimisega," ütleb Jurist.

"Ee, oot, ongi meil selline süsteem või?" Imestab Noor Menetleja.

"Muidugi," kehitab Jurist õlgu. "Meie keldrivõti on siin minu toas, ning kui keegi tumba peaks proovima töövälisel ajal meie ruumidesse pääseda ja liikumisandurisse jookseb, tuleb G4S kohale."

"Aga online-ohud, et kuidas me nende vastu oleme turvatud?" küsib Noor Menetleja.

"Noh, ma saan aru, et sul järgmisel poole aasta jooksul pole seda serverit tegelikult väga vaja jah?" küsib Jurist

Noor Menetleja noogutab.

"No ma siis pärast lähen tõmban selle serveri stepslist välja ja ongi meil andmed kaitstud," ütleb Jurist.

Ukse tagant kostavad sammud, ning Juristi tuppa astub Juhataja, vaatab toas ringi, tõmbab seina äärest endale ligi vana pleekinud oakoti ning räntsatab sinna poollamaskile istuma ja sulgeb silmad.

Jurist tõuseb sõnagi lausumata, sulgeb ukse, võtab kapist pudeli rummi ning kallab sellest plasttopsikusse ja pistab selle Juhatajale kätte. Pudeli sulgeb ta hoolikalt ja paneb kappi tagasi.

"Kuidas su webinar läks?" söandab Noor Menetleja lõpuks peale mitmeminutilist vaikust küsida.

Juhataja vaikib, rüüpab rummi, vaikib veel natuke.

"Minister, kes pidi tegema sissejuhatuseks paar lauset, rääkis kakskümmend kolm minutit," ütleb ta.

Noor Menetleja vilistab vaikselt.

Juhataja rüüpab veel lonksu.

"Kantsler, kes pidi rääkima kümme minutit, rääkis kakskümmend seitse," ütleb ta. "Ja, noh, siis ma olin oma ajakavaga lootusetult pekkis, pidin tühistama kõik planeeritud küsimused ja vastused ja arutelu, nii et lasin kuidagi ettekanded ära teha ja läksime ikkagi viisteist minutit üle aja, Soome Ministeeriumi inimene jõudis veel natuke rääkida. aga Singapuri ettekande ajal inimesed kõik pudenesid juba webinarist välja, ning sain kohe peale webinari lõppu nende käest ka kirja, et see pole ilus toon niimoodi teha, et nemad olid väga selleks ürituseks ette valmistanud. Vabandasin siis ette ja taha, aga piinlik ikkagi, ja palusin Ministeeriumil ka, et nad tänaks eraldi Singapuri selle eest."

Kostab kaks uue meili saabumist tähendavat heli, ning Juhataja tõmbab taskust telefoni ja loeb. Seejärel pistab ta telefoni taskusse tagasi.

"Sain just kirja Ministeeriumilt, et nad üldiselt olid webinariga rahul, aga neile ei meeldinud see, et ei olnud aega küsimusteks ja vastusteks, et neile tundus, et oli suur huvi Eesti kogemuse vastu, mida nad ei saanud piisavalt tutvustada," ütleb ta, tema näol puudumas igasugused emotsioonid. "Et me võtaks seda arvesse tulevaste ürituste puhul ja parandaks oma ajaplaneerimist. Ning lisaks Kantsler saatis kõigile osalejatele ka kirja, et ta väga tänas neid liitumast, ning ta leidis, et Singapuri näide oli väga hea. Et umm, nojah siis."

"Kuidas Suur Ülemus oli?" küsib Noor Menetleja.

"Kusjuures, täitsa hea oli," ütleb Juhataja. "Rääkis täitsa nii, nagu olime kokku leppinud, tõi välja ainult head kogemust, halba mainimata. Et päris diplomaatiline, see oli hea."

"Ma arvan, et kuna sa suutsid sellise webinari ära teha ilma riiklikku rahvusvahelist intsidenti põhjustamata, võime selle kirja panna kui eduloo," arvab Jurist.

Juhataja noogutab ning tema suunurgas tuksatab miski, mis justkui hakkaks meenutama midagi naeratuselaadset.

Siis aga kostab taas heli, mis märgib uue meili saabumist. Juhataja tõmbab taas telefoni taskust ning aeglaselt läheb tema habetunud nägu tooni võrra valgemaks.

"Suur Ülemus vastas just Kantsleri kirjale, kus ta ütles, et ta on Kantsleriga täitsa nõus, et Singapuri innovatsioonisüsteem on ikka hea, mitte nagu see totaalne aegunud saast, mida soomlased teevad," ütleb ta.

Toas tekib vaikus.

"Ta saatis selle Kantslerile mitte ühekordse vastusega, vaid pani ‘vasta kõigile’, eks?" küsib Jurist lõpuks väga väljapeetult.

“Kõikidele webinaril osalejatele, jah," noogutab Juhataja.

"Ja Soome Ministeeriumi kantsler, kes ettekande tegi, oli ka saajate seas, jah?" küsib Noor Menetleja.

Juhataja noogutab taas.

Jurist tõuseb, võtab kapist uuesti rummipudeli ning paar plastiktopsi.

"Vähemalt rahvusvaheliste skandaalide tekitamises oleme me igatahes innovaatilised," nendib ta topse täites resigneerunult.


Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Kuidas korraldatakse webinare

  “Mul on probleem, saad sa aru?” ütleb Suur Ülemus tusaselt oma kabinetis edasi-tagasi sammudes. Juhataja, istudes Suure ülemuse laua vastas ebamugavas tugitoolis, noogutab. Muidugi saab ta suurepäraselt aru. Kui Suur Ülemus ütleb, et tal on probleem, siis tähendab, et see on peatselt Juhataja probleem. “Niisiis, meile on heidetud ette, et me peame tegema rohkem, et kaasata sihtgruppe ja kuulata nende arvamust. Kusagil keegi on jälle lajatanud teabenõudega, et kuidas me kaasame partnereid meie uue ülikoolide ja väikeettevõtjate koostööprogrammi väljatöötamisse ning ministeerium saatis selle mulle edasi. Ma küll mingi hetk selle programmi väljatöötamise juures helistasin Asserile, et küsida, mis ta arvab ja ta ütles, et Tartu Ülikoolil pole aega tegeleda iga lollusega, mida riik nende suunas loobib, nii et siis ma panin siis kirja, et sihtgrupp on kaasatud. Ministeerium vastas infopäringule standardvastusega, et kõik nõuded on täidetud ja sihtgruppide tagasiside on oluline ja m...

Kuidas kärbitakse heeringat

Juhataja on parajasti süvenenud mingisse järjekordsesse aruandesse, kui keegi võõras noor tüdruk koputab ta toa uksele.  ‘Jah, tere?’ küsib Juhataja. Seda, et… eee… ma pidin siia täna praktikale tulema, et aga… eee… paistab et keegi ei tea sellest midagi ja öeldi, et ma räägiks vist teiega, te olete Juhataja, jah?’ Juhataja ohkab. Pole esimene kord, kus mõni praktikant talle niimoodi sülle kukub. Mõnikord on talle kukkunud niimoodi sülle isegi inimesed, keda kusagil Asutuses on tööle võetud, aga kellest ikkagi keegi midagi ei tea enne, kui nad kohal on, ja mõnikord isegi siis mitte. Niisiis palub ta praktikandil oodata ning läheb teeb teises toas telefonikõne Suurele Ülemusele. ‘Ah sa kurat,’ ütleb Suur Ülemus, ‘jah, kurat, ma täitsa unustasin ära. Mingi tuttav mul ülikoolist ütles jah et tal on üks Särasilmne Praktikant, jube tark ja potentsiaalikas avaliku halduse tudeng, keda ootaks tema hinnangul ees suur karjäär avalikus sektoris ja keda ta tahaks meile saata ...

Kuidas raporteeritakse haltuurast

 Noor Menetleja tormab koputamata Juhataja kontoriuksest sisse. Juhataja, kes parajasti on kallamas etikettideta pudelist kohvitassi kuldset märjukest, teeb krampliku liigutuse justkui püüaks ta pudelit peita, kuid nähes, et tegemist on Noore Menetlejaga, kallab rahumeeli edasi.  "Mis kuradi uus lollus see nüüd jälle on?" pärib Noor Menetleja valjuhäälselt.  Juhataja keerab flegmaatiliselt pudelile korgi peale.  Keegi köhatab nurgas ja kui Noor Menetleja sinnapoole vaatab, näeb ta seal kulunud diivanisse vajunud Juristi morni kogu, kes parajasti õuna sööb.  "Sa pead olema spetsiifilisem, et millist neist uutest lollustest sa täpselt nüüd mõtled?" poriseb Jurist  "Kas sa mõtled viimaseid riigihankeseaduse muudatusi? Või seda meie uut töötajate 360-kraadise tagasiside-andmise IT arendust, mida mingi erakordse saavutusena vaidlustati juba enne, kui me selle isegi riigihankesüsteemi üles panna jõudsime? Või seda uut korraldust, mille kohaselt peame kõik  A...

Kuidas uuendatakse veebilehte

Noor Menetleja astub Juhataja tuppa. “Kuule, mida sa tead meie Asutuse uuest veebilehest?” küsib ta pikemalt mõtlemata. Juhataja keerab oma tooli Noore Menetleja poole ning paneb käed pea taha ja püüab mõelda, mida vastata. “Eee, ei midagi,” valetab ta lõpuks. “Kuidas sa ei tea midagi uuest veebilehest, kui sina oled ka selle viimase kirja saajate seas, mille see uue veebilehe projektijuht saatis?” nõuab Noor Menetleja. Juhataja ohkab, meenutades kirja, mis oli tulnud mõni aeg tagasi ja kandnud pealkirja ’Kiire!’, ning mille ta oli läbi lugemata kiiresti kustutanud. “Jah, okei,” tunnistab ta, “tean küll, et seda töötatakse välja, aga ma ütlen ausalt, et ma pole erilist tähelepanu pööranud sellele.” “Kuidas sa ei pööra tähelepanu asjale, mis mõjutab meie eluolu siin Asutuses nii palju?” nõuab Noor Menetleja. “Projektijuht kirjutas mulle eraldi ja ütles, et meie osakond pole talle tagasisidet andnud ja küsis minult, et kas ma olen õige kontakt, et hakata uuel...

Kuidas kasvatatakse surnud hobuseid

Juhataja vaatab unistavalt aknast välja. Akna taga on oranž vastasmaja sein ja raagus puud, selle all pargivad Asutuse autod. Ühel oksal istub vares, kõhvitseb sulgi ning kergendab ennast mõnuga otse Juhataja auto esiklaasi peale. Valge vedel ollus lärtsatab vastu klaasi ja pritsib igale poole laiali. Juhataja ohkab. Noor Menetleja astub Juhataja uksest mööda. ’Kas sa lõunale lähed?’ hõikab ta üle ukse. Kümme minutit hiljem istuvad Noor Menetleja ja Juhataja lähedalolevas söögikohas ja tellivad päevapraed. ’Tead, tegelikult mul oli tööjutt ka,’ teatab Noor Menetleja. Juhataja noogutab, viipab ettekandja ja palub tuua omale klaasi õlut. ’Ühesõnaga,’ ütleb Noor Menetleja. ’Ma olen olnud siin Asutuses juba peaaegu aasta ja pean ütlema, et ma olen sügavalt pettunud. Ma ei saa mitte midagi tehtud, minu aeg kaob ära, igaüks mikromanageerib mind – kooskõlastused, aruanded, planeerimisse sisendid. Ma tulin siia, et muuta asju, teie Asutusel oli nii hea maine – kuid s...

Kuidas korraldatakse rahvusvahelisi koostööüritusi

 Juhataja istub Suure Ülemuse toas ebamugaval, kandiliste kulunud käetugedega nahkdiivanil. “… ning ma olen juba pikalt mõelnud, et ma tahaks rohkem teada, mida te oma välislähetuste käigus teete,” räägib Suur Ülemus parajasti. “Minu kätte jõuavad küll kuludokumendid ja pean ütlema, et need on väga mahukad. Hiina, Türgi, Gruusia, Kasahstan – kogu aeg delegatsioonid käivad kohapeal, näen saatkondade vastuvõttude arveid, Eesti majandust tutvustavate ürituste päevakava aga tead, ma just mõtlesin, et ma ise pole ühelgi sellisel üritusel käinud.” “Ahsoo,” ütleb Juhataja. “Ja nii ma mõtlesin siis siin, et ma tegelikult tahaksin olla rohkem sellistesse tegevustesse kaasatud ning vahest ka osaleda mõnel üritusel ise,” ütleb Suur Ülemus. Juhataja vajub natuke näost ära. “Teil vist järgmine lähetus peaks olema Indias?” küsib Suur Ülemus. “Ma nagu mäletan, et kinnitasin dokumendid.” Juhataja noogutab. “Jah,” kinnitab ta, “Delhis, kahe kuu pärast, üks selline väiksem üritus, pisike Eesti deleg...

Kuidas kirjutatakse pressiteateid

Noor Menetleja taob koridoris meeleheitlikult kohvimasinat. See luriseb ja puriseb ning sülitab välja mingit kahtlast kollakaspruuni ollust, millel on tökati konsistents ja naftaliini lõhn. Õnnetult seda käes kandes kõmbib ta lootusetult tagasi oma toa poole, kui kuuleb Juhataja toast kostvat naeru. Ta seisatab ja piilub üle ukse sisse. Juhataja istub arvuti ees ja naerab, kahe käega kõhtu kinni hoides. Toa nurgas istub Jurist, silmad suletud ja ta küll just ei naera, kuid tema mornis ilmes on vähemalt kümme protsenti vähem tusasust, kui sealt keskmisel esmaspäeval leida võib. „Soh, mis siis nüüd juhtunud on?“ küsib Noor Menetleja. Juhataja, endiselt naerdes, osutab kuvarile. Kuvaril on Postimehe esiuudis, mis lakooniliselt teatab, et Riigikontrolli audit on leidnud, et kuigi uue riigihangete seaduse ja uue riigihangete registri eesmärk oli muuta hankimist lihtsamaks, on kõik läinud hoopis keerulisemaks. Noor Menetleja tunneb, kuidas temalgi venivad suunurgad natuke ül...

Kuidas otsitakse vilepuhujaid

“Nägin su ilukirjanduslikku šedöövrit just raamatupoes müügil,” ütleb Jurist, astudes Juhataja kontoriuksest sisse ja istudes oma tugitooli maha. “Üks Steven Seagali patsiga poiss istus riiuli kõrval toolis, sinu raamat käes ja irvitas seda lugedes, nii et ma arvan, et enam pole sul vaja kaua oodata.” “Mhm,” mühatab Juhataja, pilk aknast välja suunatud, tema ees värskelt välja tulnud ’Maailm Kontoris’ raamat. “On juba mingit tagasisidet ka tulnud sellele?” küsib Jurist. “On keegi lahti hammustanud, milline riigiasutus see meie Asutus siin on?” “Näkää,” raputab Juhataja pead. “Üks tuttav Naaberasutusest küll küsis, kas mina tean, kes selle kirjutas, et tal on kahtlane tunne, et see on keegi nende oma asutusest, aga ma ütlesin, et minu teada kirjutas selle keegi Maal Ettevõtlikkuse Arendamise Sihtasutusest ja ta siis oli natuke pettunud ning lõpetas kõne.” Jurist noogutab. “Ma nägin, et riigiametnike ühises vestluses käis tõsine spekulatsioon selle üle ning ma vihjas...

Kuidas strateegiatele antakse tagasisidet

 Noor Menetleja tormab Juhataja toauksest sisse. “Kuule,” alustab ta. “Mul on see asi, et…” “Tssss,” ütleb Juhataja, pilk üksisilmi ekraanil. “Ma keskendun.” Noor Menetleja astub Juhataja lauale lähemale ja vaatab ekraanile. Juhataja ekraanil on suur dokument, üle mille laiub pealkiri “Strateegia „Eesti 2035“ üldpilt“. “Misasi see on?” küsib Noor Menetleja. “See on uus suur riiklik strateegia, et kus me tahame olla viieteistkümne aasta pärast,” vastab Juhataja. “See just saadeti meie Asutusele kommenteerimiseks, Suur Ülemus saatis selle edasi Juristile ja tema loomulikult saatis selle edasi mulle, et kas mul on kommentaare.” “Oi, ma ei teadnudki, et meil selliseid suuri strateegiaid tehakse,” ütleb Noor Menetleja heakskiitvalt. “Väga tore ju et väljakutsetele riiklikult nii strateegiliselt lähenetakse. Kas me midagi omalt poolt ka kommenteerime?” “Ma arvan küll,” ütleb Juhataja, “mind siin mõned asjad täitsa häirivad.” “Nagu näiteks?” küsib Noor Menetleja. “No nagu näiteks siin esi...