Juhataja istub morni näoga arvuti ees, kui Noor Menetleja tema kabinetiuksest mööda kõnnib.
’Hei, kuule, on hetk aega?’ hõikab ta ning Noor Menetleja astub sisse.
’Kuule, sain praegu Kontrollivast Asutusest päringu seoses sinu viimase Rootsi lähetusega,’ ütleb Juhataja. ’Nad tahavad näha sinu laevapiletite kohta võrdlevaid pakkumisi, saad need palun mulle saata?’
’Aa, ei, mul polegi neid,’ vastab Noor Menetleja rõõmsalt.
Juhataja vaatab talle jahmunult otsa.
’Eee… oot, mida?’ küsib ta lõpuks.
’Jah, käisin seal nende Ministeeriumil külas ning neil on mingi oma diil laevafirmaga, et sain kaheksakümmend protsenti laevapileti hinnast alla, aga soodustuse saamiseks ma ei saanud kasutada meie hankepartnereid, nii et ma mõtlesin, et hoian natuke raha kokku ning ostan ise mulle antud sooduskoodiga piletid ning siis teen kuluaruande, aga… kas midagi on nüüd halvasti?’ küsib Noor Menetleja, nähes Juhataja aeglaselt kaameks muutuvat nägu.
’Jumal ise tule appi, sa tahtsid raha kokku hoida? Miks ometi?’ sosistab Juhataja vaevukuuldavalt.
’Eeeee, jah, et mmm… ikkagi ju riigi raha ja eee… heaperemehelik vastutustundlikkus ning… struktuuritoetuste seaduses vist on ju ka kusagil kirjas, et kulu peab olema vältimatult vajalik ja mmm… no ma mõtlesin, et selline võimalus, et saab odavamalt ja äkki saame eelarve ülejääki kasutada millegi muu olulise jaoks ja ee…’ ning Noor Menetleja vaikib Juhataja tinaraske pilgu all.
’Sa läksid lähetusse struktuuritoetustest finantseeritud eelarverea alt ning sa… püüdsid läbi saada odavamalt?’ kordab Juhataja uskumatult üle.
’Ee, jah, ma eeldasin, et see on üks osa minu tööst, mis tuleneb ametniku eetikast või midagi,’ pomiseb Noor Menetleja.
’Ei,’ ohkab Juhataja, ’ see ei ole kindlasti üks osa meie tööst. 'Meie töö on ellu viia meie osakonna Programmid ettenähtud eelarve piirides. Meie edukust mõõdetakse selle alusel, kui hästi me aasta lõpus oleme oma eelarvet täitnud. Kui meil on täitmata indikaatorid, siis selle kohta jaurame kokku mida iganes, kuna indikaatorid on nagunii timmitud nii, et nende täitmisega saaksime me hakkama ka siis, kui me kahekümne kahest tööpäevast kalendrikuus kolm päeva töötaks ning ülejäänud üheksateist tarbiks ohtralt alkoholi, mida, ma pean mainima, mul on hetkel suur kiusatus hakata tegema.
Eelarve täitmise numbrite osas ma saan küll Ministeeriumile ja Programmi nõukogule rääkida, et meil on hanked nihkunud järgmisse aastasse, programmi käimalükkamine on osutunud prognoositust keerulisemaks ja muud sellist, kuid ma olen enamiku neid vabandusi juba varasematel aastatel ära kasutanud, nii et kui me eelarvet ei täida, siis on aasta lõpus meil pekkis nagunii. Sellises olukorras, kus me peame vabanduste otsalõppemise tõttu eelarve iga hinna eest täitma, on kokkuhoid lihtsalt vastutustundetu.
Aga veel hullem antud juhul on, et sa oled eiranud struktuurivahendite abikõlblikkuse aksioomi mis ütleb, et odavalt tegemine on alati abikõlbmatu.’
’Et eee... saan aru, et järjekordselt olen ma teinud midagi abikõlbmatut?’ ohkab Noor Menetleja.
’Noh, sa püüdsid teha midagi odavalt, nii et ilmselgelt on see abikõlbmatu,’ mühatab Juhataja. ’Antud hetkel sa oled mööda läinud meie lepingulistest hankepartneritest, kelle käest me oleme kohustatud ostma oma reisiteenused, sõltumata nende hinnast. Seda tehes oled sa rikkunud riigihangete seaduse paragrahvi 3 lõiget kolm, mis ütleb, et me peame kasutama ära konkurentsi turul.’
’Aga eee… seda liini sõidabki ju ainult üks laevafirma, kuidas ma seda konkurentsi siis oleks pidanud kasutama?’ ei saa Noor Menetleja aru.
’Konkurentsi ärakasutamine seisneb selles, et meie viis reisibüroodest hankepartnerit kõik küsivad sellelt ühelt laevafirmalt pakkumised ja edastavad need meile, ehk konkureerivad reisibürood, mitte vedaja, ning riigihankeseaduse nõuded on täidetud,’ selgitab Juhataja.
’Et kuidas siis, kui laevapileti hind on vedaja poolt kuuskümmend eurot, saame eeldada, et mingid reisibürood saavad selle odavamalt?’ küsib Noor Menetleja.
’Me seda ei eeldagi, kuna kui konkurentsinõue on täidetud, siis meil on sügavalt ükskõik kui palju see pilet tegelikult maksab. Kui mõnel reisibürool õnnestub need piletid hankida odavamalt, siis on hea, aga pole meie asi kuidas nad seda saavad, minupärast andku kellelegi altkäemaksu või tehku pommiähvardusi kui tahavad,’ vastab Juhataja. ’Meie lähtume seadusest ning antud hetkel oled sa rikkunud riigihankeseadust ning Asutuse sisemisi regulatsioone selleks, et saada midagi odavamalt, mis tähendab, et see on abikõlbmatu ning nüüd kulub nii minu, Juristi, raamatupidajate kui teiste tööaeg, et kuidagi seda asja ära klattida ning see läheb jube kalliks.’
’Need kuradi laevapiletid maksid kaksteist eurot!’ karjatab Noor Menetleja.
’Summa pole üldse oluline,’ kehitab Juhataja õlgu, ’oluline on, et see on abikõlbmatu kulu, mis tuleb vabatahtlikult tagastada, selle kohta vormistada aktid, need registreerida, allkirjastada, edastada, kinnitada, bilansist välja võtta, sinu lähetusaruanne SFOSSist välja võtta, ümber vormistada, tõsta su piletid kaudsesse kulusse, kaudne kulu ümber arvestada ning säilitada tulevaste audiitorite meeleheaks viis aastat.’
’See on härjapask,’ konstateerib Noor Menetleja.
’See on abikõlbmatus,’ kehitab Juhataja õlgu.
’Ma maksan selle kuradi kaksteist eurot ise Asutusele tagasi,’ ütleb Noor Menetleja.
’Seda peaksime kajastama raamatupidamises tuluna, aga kuna me tulu teenida ei tohi, siis oleksime teistmoodi pabereid ja valu täis maailmas, mille üleelamiseks oleks vaja alkoholi, mis pole abikõlbulik,’ ütleb Juhataja.
Noor Menetleja jääb vait ning põrnitseb laes aeglaselt ringi kõndivat sipelgat.
’Ühesõnaga sa tahad öelda, et seni, kuni ma ostan midagi kallilt, siis see on abikõlbulik?’ küsib ta lõpuks.
’Ei, kaugeltki mitte,’ vastab Juhataja. ’Sa pead lihtsalt järgima reegleid, mis sätestavad konkurentsi tagamise läbi pakkumiste võtmise ning riigihangete tegemise vastavalt ettenähtud regulatsioonidele. Kuna aga erasektor on selliste pakkumiste ning hangete puhul juba sisse arvestanud, et suur osa tööd, mis nad pakkumise esitamisel teevad, läheb raisku, siis nende poolt esitatud hinnad on alati kaugelt kõrgemad kui need oleks, kui osta teenus otse sisse. Kui keegi pakub odavalt, siis see tähendab, et tegemist on tõenäoliselt alapakkumisega ning me saame äärmiselt halva kvaliteediga teenuse, mis võib sattuda avalikkuse tähelepanu alla ja tekitada Kontrollivas Asutuses ebatervet huvi ning minna abikõlbmatuks. Teine variant midagi odavalt saada on rikkuda reegleid, mis tähendab, et kulu on abikõlbmatu. Siit järeldubki väga lihtsalt, et millegi odavalt tegemine on abikõlbmatu. Ehk jäta lihtsalt meelde, et eesmärk pole mitte raha kokkuhoid, vaid konkurentsi tagamine.'
’Kurat milline härjapask,’ vangutab Noor Menetleja pead, ’aga kuidas siis selgitada, et riigihankeseaduse paragrahvi 3 lõikes 5 on sätestatud, et hankija peab kasutama rahalisi vahendeid säästlikult?’
’Loomulikult, aga sama paragrahvi lõige 3 sätestab konkurentsi ärakasutamise ning sa pead järgima ju seadust tervikuna, mitte valikuliselt seadust tõlgendades hakata omavoliliselt riigi rahaga efektiivselt ringi käima,’ vastab Juhataja.
Parajasti sel hetkel möödub Juhataja kabineti uksest Jurist.
’Kuule, mis on sinu saladus? Kuidas sa tuled igapäevaselt toime selle ebamõistliku jaburusega, millega me siin Asutuses peame tegelema?’ hõikab Noor Menetleja talle.
’Ropendamine tööajal ning alkohol pärast tööd,’ vastab Jurist silmapilkselt, sammu hetkekski aeglustamata.
Kommentaarid
Postita kommentaar